×
În

Iubiți credincioși,

Duminica de astăzi, prima după marele praznic al Învierii, este numită Duminica Tomii, după numele Apostolul Toma. Este o zi cu un mesaj foarte profund, pentru că vorbește despre îndoială, căutare și credință adevărată.

Evanghelia ne arată că, atunci când Iisus Hristos S-a arătat ucenicilor după Înviere, Toma nu era de față. Iar când ceilalți i-au spus: „Am văzut pe Domnul!”, el a răspuns cu o sinceritate dezarmantă:
„Dacă nu voi vedea semnul cuielor în mâinile Lui și nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, nu voi crede.”

Nu era necredință din răutate. Era o dorință profundă de certitudine, o sete de adevăr.

După opt zile, Mântuitorul vine din nou, de data aceasta și pentru Toma. Nu-l ceartă. Nu-l respinge. Ci îi oferă exact ceea ce ceruse. Îi spune:
„Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele… și nu fi necredincios, ci credincios.”

Atunci, Toma rostește una dintre cele mai puternice mărturisiri din Evanghelie:
„Domnul meu și Dumnezeul meu!”


  1. Îndoiala – începutul credinței adevărate

Mulți se grăbesc să-l judece pe Toma. Dar dacă suntem sinceri, fiecare dintre noi are în inimă momente de îndoială:

când ne rugăm și nu primim răspuns imediat

când trecem prin suferință

când vedem nedreptăți în lume

când credința pare doar o tradiție, nu o trăire vie

Toma ne învață că îndoiala nu este un păcat în sine, dacă ea duce la căutare. Periculos este să rămâi în îndoială și să nu mai cauți.

Credința nu este o simplă acceptare oarbă. Este o întâlnire personală cu Hristos.


  1. Hristos vine și pentru cel care se îndoiește

Observați un lucru esențial:
Hristos nu îl evită pe Toma. Nu spune: „Nu meriți să Mă vezi.”

Din contră, vine special pentru el.

Asta ne arată că:

Dumnezeu nu fuge de întrebările noastre

nu se teme de frământările noastre

nu ne respinge pentru slăbiciunile noastre

Ci vine spre noi exact acolo unde suntem.

Important este să fim ca Toma: sinceri, nu fățarnici.


  1. „Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut”

După mărturisirea lui Toma, Mântuitorul rostește un cuvânt care ne privește direct pe noi:

„Pentru că M-ai văzut, ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut.”

Aceasta este credința noastră:

noi nu am fost în foișor

nu am atins rănile

nu L-am văzut cu ochii trupești

Și totuși credem.

Dar atenție: nu credem fără temei.
Credem pentru că:

există mărturia Apostolilor

există experiența Bisericii de 2000 de ani

există lucrarea lui Dumnezeu în viața noastră

Credința noastră este o încredere vie, nu o iluzie.


  1. Unde Îl întâlnim noi pe Hristos?

Toma L-a întâlnit pe Hristos în mijlocul comunității, între ucenici.

Și noi Îl întâlnim:

în Sfânta Biserică

în Sfânta Liturghie

în rugăciune

în Sfintele Taine

în aproapele nostru

Dacă stăm departe de acestea, credința slăbește.
Dacă ne apropiem, credința se întărește.


  1. De la îndoială la mărturisire

Toma a plecat de la îndoială și a ajuns la cea mai înaltă mărturisire:
„Domnul meu și Dumnezeul meu!”

Aceasta este chemarea fiecăruia dintre noi:

să nu rămânem la nivelul întrebărilor

să nu trăim superficial

ci să ajungem la o credință personală, profundă


Concluzie – Îndemn

Iubiți credincioși,

Duminica Tomii ne spune clar:
Nu este rușine să te îndoiești…
Dar este o pierdere să nu cauți.

Dacă ai întrebări – caută!
Dacă ai slăbiciuni – roagă-te!
Dacă ai căderi – ridică-te!

Hristos vine și pentru tine, așa cum a venit pentru Toma.

Să-I spunem și noi, din toată inima, nu doar cu buzele:
„Domnul meu și Dumnezeul meu!”

Amin.

Autor

admin@glasulortodoxiei.ro

Articole similare

În

Predică la Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul

Predică la Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul „Mare este înaintea Domnului” (Luca 1, 1-25; 57-68; 76; 80) Iubiți credincioși, Astăzi Biserica noastră prăznuiește...

Citește tot
În

~Viaţa Sfântului Sfințit Mucenic Haralambie (10 februarie)

Împărăţind Domnul nostru Iisus Hristos, se risipea slujba care se făcea diavolilor şi se strica închinarea idolească, pe vremea lui Sever, păgânul...

Citește tot
În

~Duminica a VI-a după Paști – Vindecarea orbului din naștere

Iubiți credincioși, Evanghelia acestei duminici, a Vindecării orbului din naștere, este una dintre cele mai adânci și mai tulburătoare pagini ale Sfintei...

Citește tot
În

~Duminica a V-a după Paști (a Samarinencei)

Predică (Ioan 4, 5-42)„Dă-Mi să beau!” Iubiți credincioși, Duminica aceasta ne pune înainte una dintre cele mai frumoase și mai adânci întâlniri...

Citește tot
În

~Mitropolitul Bartolomeu Anania: Vindecarea slăbănogului din Capernaum(Duminica a IV-a după Paști)

V-am mai vorbit altădată despre un slăbănog din Ierusalim, un paralitic, un bărbat care ședea acolo de 38 de ani și care...

Citește tot
În

~Vindecarea orbului din Ierihon

Multe lucruri pe lume sunt rău folosite de oameni. Mulţi poartă lanţuri groase de aur la ceas, bunăoară, dar nu pentru că...

Citește tot
Site Statistics
  • Today's visitors: 2
  • Today's page views: : 2
  • Total visitors : 1,881
  • Total page views: 2,203